tel. 886 277 472 lub 23 661 27 94     email: kajaki.wazka@gmail.com

Izba Pamiątkowa Guzikarstwa

STRONA W BUDOWIE

Wybierając się na spływ kajakowy na trasie z Sochocina do Jońca warto wcześniej zaplanować zwiedzanie Izby Pamiątkowej Guzikarstwa w Sochocinie. Jest ona zlokalizowana w Gminnym Ośrodku Kultury.

Ciężka sytuacja gospodarcza spowodowała, że na typowo rolniczym terenie gminy Sochocin w drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto produkcje guzików. Prasa donosiła, że pod koniec XIX wieku  działało około 400 warsztatów działających w miejscowościach takich jak: Sochocin, Kuchary, Obrąb, Kołoząb, Płońsk, Ilino i inne.

Surowcem do produkcji guzików były początkowo muszle małż morskich sprowadzane z basenu Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. dopiero po II Wojnie Światowej do produkcji zaczęto używać muszli krajowych. Niestety te wyłowione z Wkry były zbyt słabe i cienkie, aby z nich wykroić guziki. Sprowadzano wiec muszle z Włocławka, Dobrzynia nad Wisłą, Płocka, Wyszogrodu, Nowego Dworu Mazowieckiego, Pułtuska, Wyszkowa. Nabyte muszle były sortowane pod względem grubości i wielkości. Następnie borownik wycinał z nich krążki, te trafiały do tokarki, która wygładzała brzegi i powierzchnię. Na ostatnim etapie dziurkowano krążki.

Wykonane krążki były żółte lub szare w zależności od gatunku muszli. Trafiały więc następnie do do specjalnych substancji, które wybielały je. Na końcu trafiały do bębna z woskiem i trocinami, w którym wielokrotnie obracane nabierały blasku.

Resztki muszli po wycięciu guzików wysypywano na ulice dla utwardzenia nawierzchni.

W drugiej połowie XX wieku na rynku pojawiły się guziki z tworzy sztucznych, które były tańsze i szybsze w produkcji, co doprowadziło do upadku zakładów guzikarskich.