Rzeka Wkra

Rzeka Wkra przepływająca przez Kuchary Żydowskie jest malowniczym szlakiem wodnym. Jej walory są wciąż odkrywane. Przyjazna i łagodna jest często odwiedzana przez amatorów wędkowania, kąpieli wodnych i słonecznych. W ostatnich latach dzięki lokalnym małym wypożyczalniom kajaków popularne stają się spływy kajakowe na rzece Wkrze. Aktywy wypoczynek na łonie przyrody przyciąga wczasowiczów z całej Polski.

Jaz na rzece Wkrze

Jaz na rzece Wkrze

Malownicza rzeka Wkra

Malownicza rzeka Wkra

Wkra – bieg rzeki. Rzeka Wkra jest prawym dopływem Narwi o długości 249,1 kilometrów. Jest typowo nizinną rzeką jak przystało na Mazowsze. Uregulowana jedynie w górnym odcinku poniżej zachowała swój pierwotny charakter. Źródło rzeki Wkry znajduje w okolicach miejscowości Januszkowo.  W początkowym odcinku pod nazwą Nida płynie jako mała rzeczka, przecina miasto Nidzica. Dalej jest uregulowana licznymi jazami. W okolicy Działdowa  wpada do niej Szkotówka. Zasilona jej wodami rzeka nazywana jest na tym odcinku Działdówką. Dopiero poniżej Nowego Dworu stosowana jest właściwa nazwa Wkra. Tu rzeka nabiera wyjątkowego uroku. Liczne meandry pozwalają za każdym zakrętem odkrywać nowy uroczy krajobraz. Wkra wije się wśród łąk, pól i lasów, czasem wrzyna się w kilku metrowe piaszczyste zadrzewione skarpy. Zasilana przez kolejne dopływy rozlewa się coraz szerzej. Na Wkrze od czasu do czasu pojawiają się niewielkie wyspy, kamieniste bystrza oraz piaszczyste płycizny. W nurcie rzeki można oglądać olbrzymie głazy polodowcowe. Wkra wpada do Narwi przed Nowym Dworem Mazowieckim.

Nenufary na rzece Wkrze

Nenufary na rzece Wkrze

Walory przyrodnicze. Rzeka Wkra jest ceniona ze względu na liczne walory przyrodnicze. Woda w rzece jest czysta. W wielu miejscach znajdują się niewielkie piaszczyste plaże. Na szlaku wodnym można spotkać bobry, kaczki, łabędzie. W wodzie pływają liczne gatunki ryb. Brzegi Wkry porośnięte są bujną roślinnością, zielonym tatarakiem i pałką wodną. Nad Wkrą kwitnie strzałka wodna, niezapominajki grążele żółte, a nawet nenufary.

Rezerwat przyrody na rzece Wkrze

Rezerwat przyrody Dziektarzewo

Rezerwaty. Trzy rezerwaty przyrody chronią owe walory przyrodnicze Wkry. Pierwszy rezerwat Gołuska Kępa został stworzony w 1971 dla ochrony fragmentu lasu liściastego w dolinie Wkry. Drugi rezerwat Dziektarzewo został stworzony dla ochrony starodrzewia na skarpie rzeki Wkry, trzeci rezerwat Dolina Wkry został utworzony dla ochrony krajobrazu przełomowego odcinka Wkry oraz pozostałości lasów łęgowych.

Kaczki

Kaczki

Nazwa rzeki. Nazwa Wkra pojawia się już w dokumentach z pierwszej połowy XI wieku. Słowo Wkra pochodzi prawdopodobnie od pruskiego „Yikru” – zwrotny, żywy kręty lub „Wiar” od „Wjahor”, „Wjahra” – kręty krzywy lub po prostu „Krza” staropolskiego określenia krzaków licznie porastających brzegi rzeki.

Zabudowania młyńskie obecnie pełniące funkcję elektrowni wodnej

Zabudowania młyńskie obecnie pełniące funkcję elektrowni wodnej

Trochę historii. Rzeka Wkra wije się przez liczne wioski. Od wieków była wykorzystywana przez ludzi, jako źródło wody pitnej, jak również w gospodarstwach domowych, rolnictwie i przemyśle. Jeszcze w XIX wieku wiosną przy wyższym stanie wód  spławiano nią drewno do Narwi. Nurt napędzał koła wodne młynów i tartaków.  Do dziś można oglądać pozostałości starych młynów w postaci pali, ruin zabudowań nad brzegiem rzeki.

Spływ kajakowy - górny odcinek rzeki poniżej Lubowidza

Spływ kajakowy – górny odcinek rzeki poniżej Lubowidza

Odkrycie turystyczne. Walory turystyczne Wkry wciąż nie są doceniane. Powoli odkrywane są przez osoby zamieszkujące pobliskie aglomeracje (Płońsk, Ciechanów, Mława, Warszawa). Przez cały rok przyjeżdżają nad nią wędkarze. Latem staje się miejscem kąpieli wodnych i słonecznych. Coraz więcej ludzi korzysta z aktywnego wypoczynku na kajaku. Szlak rzeki Wkry jest przyjazny dla kajakarzy – łagodny i leniwy w dolnym odcinku, nieco bardziej wymagający w górnym – pozwala dobrać odpowiednią trasę spływu kajakowego dla każdego. Z tej przyczyny umiejscowione nad rzeką Wkrą wypożyczalnie kajaków proponują spływy indywidualne, rodzinne i grupowe na trasach kilkugodzinnych, jak również kilkudniowych.