Coraz więcej osób korzysta z aktywnego wypoczynku na łonie natury. Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest udział w spływie kajakowym. Rzeka Wkra to dobre miejsce na spływ. Można tu pokonywać duże odcinki bez przeszkód, płynąć przez rezerwaty. Niektóre odcinki pełne są meandrów i zwalonych drzew, które dodają uroku i sprawiają, że spływ kajakowy na Wkrze staje się bardziej emocjonujący. Udział w spływie kajakowym na Wkrze jest przyjemną przygodą.
Jeśli chcecie dobrze przygotować do spływu kajakowego na Wkrze przeczytajcie koniecznie poniższe wskazówki.
W miarę możliwości pozostaw wszystkie cenne przedmioty w domu, na kajak zabierz tylko niezbędne rzeczy. Wszystkie przedmioty zapakuj w torbę, plecak itp. nie pozostawiaj cennych przedmiotów luzem ponieważ w czasie wywrotki możesz je wszystkie stracić. Dużo łatwiej będzie Ci wyłowić jeden np: plecak czy worek niż kilka pojedynczych rzeczy. Telefon zapakuj w wodoodporne etui lub worek.
Zabierz na kajak wodę, kapelusz/czapkę, okulary i krem z filtrem, aby cieszyć się spływem kajakowym na Wkrze w pełnym słońcu. Jeśli pogoda jest niepewna zapakuj płaszcz przeciwdeszczowy. Zadbaj o prowiant – bo woda „wyciąga”. Weź worek na śmieci, wkładaj do niego opakowania po jedzeniu i piciu, aby nie turlały się po kajaku podczas spływu i nie przeszkadzały Ci.
Zabierz buty do wody, kąpielówki, ręcznik, aby bezpiecznie i komfortowo korzystać z kąpieli w rzece.
Przed rozpoczęciem spływu załóż kapok i dokładnie zapnij. Dobierz odpowiedni rozmiar kapoka. Załóż kapok nawet jeśli potrafisz pływać, w przypadku wywrotki Twoje umiejętności pływackie mogą być ograniczone przez prąd na rzece, ubranie, wietrzną pogodę lub niską temperaturę wody. Pamiętaj, że sprzęt asekuracyjny ma służyć Twojemu bezpieczeństwu.
Pamiętaj o zapięciu dolnego pasa (między nogami) u dziecka. Bardzo małemu dziecku załóż kamizelkę ratunkową. Pamiętaj aby każde dziecko płynęło pod dopieką osoby dorosłej. Pamiętaj, że w razie wywrotki jeden dorosły może pomóc tylko jednemu dziecku.
Nigdy nie pływaj samotnie, nie zostawaj za grupą – zawsze powinien być ktoś, kto Ci udzieli pomocy.
Nie pływaj w nocy – myśl rozsądnie – jutro też jest dzień!
Nie pływaj kajakiem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, bo nie jesteś w stanie szybko analizować sytuacji i reagować, poza tym alkohol daje złudne uczucie rozgrzania, które może być niebezpieczne w przypadku wpadnięcia do zimnej wody.
Zwróć uwagę na innych. Pomagaj jeśli potrzebują pomocy. Pamiętaj najpierw ratuj dzieci, potem dorosłych na końcu sprzęt.
Zabierz apteczkę (plastry, wodę utlenioną, bandaż, leki przeciwbólowe) – ale rób wszystko, żeby nie była potrzebna.
Jeśli będziesz pływać pierwszy raz, zwróć uwagę na technikę wiosłowania. Zapytaj pracowników wypożyczalni jak sterować kajakiem. Poproś o pomoc w dobraniu odpowiedniej trasy. Uwzględnij znajomość rzeki, kondycje, aktualną formę, stan zdrowia, doświadczenie kajakowe. Zapoznaj się z trasą spływu, przeszkodami, spiętrzeniami. W przypadku długiego spływu zaopatrz się w mapę lub przygotuj sobie notatkę, co Cię czeka na trasie.
Płynąc w kajaku dwuosobowym wiosłuj rytmicznie w równym tempie, aby nie zderzać się wiosłami i nie hamować. Pamiętaj, że aby utrzymać prawidłową sterowność ciężar powinien być równomiernie rozłożony w kajaku. Cięższa osoba zawsze siada z tyłu. Osoba z przodu zawsze narzuca tempo wiosłowania. Osoba z tyłu zawsze odpowiada za odpowiednie sterowanie kajakiem.
Jeśli chcesz płynąć szybko, pokonać dużą odległość – pamiętaj o rozgrzewce przed spływem i rozciąganiu po spływie. Możesz założyć rękawiczki sportowe dla większego komfortu wiosłowania.
Nie wygłupiaj się na wodzie, nie kołysz, nie wstawaj – to niebezpieczne, możesz wywrócić kajak i zgubić bagaż. Pomimo dobrej zabawy traktuj spływ, rzekę, bezpieczeństwo poważnie.
Obserwuj wodę podczas spływu kajakowego na Wkrze, jeśli tafla się marszczy to zapewne pod nią znajdują się kamienie, konary albo wodorosty, omijaj przeszkody. Przeszkody pokonuj pojedyńczo (kajak za kajakiem), powoli. Nigdy nie płyń wzdłuż zwalonego drzewa, które przegradza rzekę – zazwyczaj kończy się to wywrotką.
Obserwuj niebo w przypadku zbliżającej się burzy, zakończ spływ przy najbliższym moście/przystani, jeśli burza jest blisko wyjdź na brzeg i przeczekaj ją.
Zawsze ustępuj miejsca większym jednostkom pływającym. Zachowaj ciszę i odpowiednią odległość od wędkarzy.
Jeśli planujesz kilkudniowy spływ zabierz: lekki namiot typu „iglo”, karimatę, śpiwór, butlę turystyczną, odzież na zmianę, spray na owady, menażkę, zapałki.