tel. 886 277 472 lub 23 661 27 94     email: kajaki.wazka@gmail.com

Spływ kajakowy z Sochocina do Bolęcina

Proponujemy spływy kajakowe na Wkrze: spływ kajakowy z Sochocina do Bolęcina

Spływ kajakowy z Sochocina do Bolęcina szczególnie polecamy osobom planującym krótsze kajakowanie. Trasa liczy ok. 6,5 km, z jedną przeszkodą w Bolęcinie na elektrowni wodnej (łatwa przenoska), czas pokonywania ok 1,5 do 3 godzin.

Górująca nad Sochocinem wieża kościoła

Górująca nad Sochocinem wieża kościoła

Spływ kajakowy z Sochocina do Bolęcina rozpoczynamy przed mostem drogowym w Sochocinie (na drodze wojewódzkiej nr 50 Płońsk-Ciechanów).

Za plecami zostawiamy pozostałe po młynie pale i stopień wodny. Młyn działał jeszcze na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Powiadają że dwukondygnacyjny budynek został rozebrany za zgodą władz gminnych. Wykonawcy w zamian za swoją pracę zabrali pozyskane z rozbiórki cegły i materiały. Koło młyńskie ma zostać odrestaurowane i stać się ozdobą rynku w Sochocinie.

W Sochocinie z rzeki widać górującą nad miejscowością, wieżę Kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Jego budowę rozpoczął ksiądz Wincenty Chabrowski w 1908 roku. Budowę neogotyckiej świątyni ukończono pomimo I wojny światowej  po 10 latach. 3  października 1918 r uroczystej konsekracji dokonał biskup płocki Anotonii Julian Nowowiejski.

Spływ kajakowy z Sochocina do Bolęcina rozpoczynamy przepływając prawą stroną pod mostem drogowym. Dalej charakterystyczne miejsce, gdzie  rzekę Wkrę przecina gazociąg. Brzegi rzeki po obu stronach wyłożona kamieniami i zabezpieczone siatką. Nad brzegiem widać charakterystyczne żółte słupki.

Dalej wyspa, którą opływamy lewą stroną. Przed kolejną wyspą po prawej stronie las sosnowy. Pnie drzew malowniczo oplecione dzikim chmielem. Wyspę opływamy lewą bardziej leniwą odnogą, ponieważ prawa, choć przejmuje główny nurt przegrodzona jest zwalonym drzewem.

Zabezpieczony brzeg w miejscu przecięcia rzeki Wkry z gazociągiem

Zabezpieczony brzeg w miejscu przecięcia rzeki Wkry z gazociągiem

Na tym odcinku spływu z Sochocina do Bolęcina jest wiele trawiastych zejść. Niektóre prywatne oznaczone zakazem biwakowania.

Dalej mijamy zabudowania miejscowości Kuchary Żydowskie. Po lewej stronie ujście niewielkiego strumyka który wije się przez Kuchary. Tylko wprawne oko wypatrzy tu ślady po młynie i moście. Powiadają, że zostały one wysadzone i spalone przez Niemców, który wycofywali się w raz z przesuwaniem się frontu w okresie II Wojny Światowej. Pozostałe pale skryła woda spiętrzona przez tamę elektrowni wodnej w Bolęcinie.

Niespełna pół kilometra przed tamą w Bolęcinie po prawej stronie do Wkry wpływa Płonka niewielka rzeczka, której nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Płońsk. Przy tamie elektrowni wodnej krótka przenoska lewą stroną.

DSC02934

Porośnięte dzikim chmielem pnie nad rzeką Wkrą

Spływ kajakowy z Sochocina do Bolęcina kończymy za mostem po prawej stronie.

Kilometraż spływu kajakowego z Sochocina do Jońca

0,0 km most drogowy w Sochocinie

5,7 km po prawej stronie ujście rzeki Płonki

6,4  km Bolęcin most drogowy na trasie wojewódzkiej nr 632 Płońsk-Nasielsk-Marki

Zobacz też:

Spływ kajakowy z Sochocina do Jońca

Spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca