Phone: 886 277 472 lub 23 661 27 94     Email: kajaki.wazka@gmail.com

Spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca

Proponujemy spływy kajakowe na Wkrze: spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca

Spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca szczególnie polecamy osobom planującym kajakowanie w gronie rodzinnym z dziećmi lub osobami starszymi. Trasa liczy ok. 11 km, bez przeszkód (bez przenoszenia kajaków), czas pokonywania ok 2,5 do 4 godzin.

Pale po dawnym moście drogowym w miejscowości Bolęcin

Pale po dawnym moście drogowym w miejscowości Bolęcin

Spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca rozpoczynamy za mostem drogowym w Bolęcinie (na drodze wojewódzkiej nr 619 Płońsk-Nasielsk).  Za plecami zostawiamy zabudowania elektrowni wodnej w Bolęcinie, próg wodny oraz stawy. Dla spragnionych kąpieli warto wspomnieć, że przed mostem drogowym znajduje się niewielka piaszczysta plaża, woda przy niej jest płytka, dno żwirowe. Warto cofnąć się na chwilę i zażyć kąpieli. Uwaga jeśli postanowicie do niej podpłynąć kajakiem trzeba zachować ostrożność, bo pod mostem kryją się pale.

Wąskie zejście do rzeki i malownicze konary przy brzegu rzeki Wkry

Wąskie zejście do rzeki i malownicze konary przy brzegu rzeki Wkry

Kilkadziesiąt metrów po wodowaniu mijamy pojedyncze pozostałe po starym moście drogowym pale w wodzie. Tu niegdyś znajdował się niewielki półwysep, po którym dziś nie ma prawie śladu. Został rozkopany dla udrożnienia koryta rzeki Wkry.

Dalej rzeka wije się łagodnie wśród łąk. Nad brzegami liczne zadrzewienia malowniczy pochylone w stronę koryta. Brzegi rzeki są porośnięte tatarakiem w którym kryją się uschnięte konary. Woda rzeki Wkry wymywa w nabrzeżu kamienie i ukazuje pajęczynę korzeni. W nurcie można zobaczyć niewielkie głazy narzutowe.

Most na drodze lokalnej Sobieski-Królewo

Most na drodze lokalnej Sobieski-Królewo

Na tym odcinku spływu z Bolęcina do Jońca jest wiele wąskich zejść do rzeki, często ukrytych wśród przybrzeżnych zarośli.

Przed kolejnym mostem na drodze lokalnej Sobieski – Królewo zwężenie nurtu oraz nieznaczne bystrze i kamienie po dawnym spiętrzeniu.

Głazy narzutowe w nurcie rzeki Wkry

Głazy narzutowe w nurcie rzeki Wkry

Po prawej stronie mostu Sobieski po lewej Królewo. Tuż przed mostem po lewej stronie niewielka plaża i łąka odpowiednia na krótki biwak i odpoczynek. Na drzewie nad samą rzeką tarzanka, z której można skakać prosto do wody.Za mostem po prawej stronie bar czynny w sezonie, gdzie można uzupełnić zapasy na dalszą część podróży.

Dalej po prawej stronie widać zabudowania miejscowości Szumlin. Dużo tu domków letniskowych, przy dobrej pogodnie można spotkać wielu ludzi korzystających z kąpieli słonecznych i wodnych.

Piaszczysta plaża nad Wkrą

Piaszczysta plaża nad Wkrą

Na tym odcinku mijamy liczne piaszczysto-żwirowe plaże oraz mielizny. Warto zatrzymać się i ochłodzić w wodzie.

W nurcie liczne mniejsze i większe głazy narzutowe. Część z nich schowana jest pod taflą wody. Wprawny obserwator spoglądając na nurt bez problemu wypatrzy jak woda na niech się marszczy i ominie przeszkody. Na większych  odsłoniętych kamieniach często przysiadają kaczki i inne ptaki.

Nurt przyśpiesza w Jońcu przy drewnianym budynku młyna na skarpie (po prawej stronie). W wodzie pale po spiętrzeniu młyńskim. Odtąd pozostaje ok 15-20 min spływu. Na końcu trasy wyłania się zza zakrętu most drogowy w Jońcu.

DSC02614

Młyn na rzece Wkrze w Jońcu

Spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca kończymy przed mostem po prawej stronie przy pierwszym barze.

Kilometraż spływu kajakowego z Bolęcina do Jońca

0,0 km Bolęcin most drogowy na trasie wojewódzkiej nr 632 Płońsk-Nasielsk-Marki

3,8 km Sobieski most na drodze lokalnej Sobieski-Królewo

5,6 km Szumlin zabudowania letniskowe na prawym brzegu

8,9 km Joniec, budynek po dawnym młynie na prawym brzegu, pale w nurcie

10,8 km Joniec, bar przed mostem