Phone: 886 277 472 lub 23 661 27 94     Email: kajaki.wazka@gmail.com

Spływ kajakowy z Bolęcina do Borkowa

Proponujemy spływy na Wkrze: spływ kajakowy z Bolęcina do Borkowa

Spływ kajakowy z Bolęcina do Borkowa szczególnie polecamy osobom planującym dłuższe kajakowanie kajakowanie w gronie rodzinnym z dziećmi lub osobami starszymi. Trasa liczy ok. 21 km, bez przeszkód (bez przenoszenia kajaków), czas pokonywania ok 4 do 6 godzin.

most drogowy w Jońcu

Most drogowy w Jońcu

Spływ kajakowy z Bolęcina do Borkowa rozpoczynamy za mostem drogowym w Bolęcinie (na drodze wojewódzkiej nr 619 Płońsk-Nasielsk).  Za plecami zostawiamy zabudowania elektrowni wodnej w Bolęcinie, próg wodny oraz stawy. Dla spragnionych kąpieli warto wspomnieć, że przed mostem drogowym znajduje się niewielka piaszczysta plaża, woda przy niej jest płytka, dno żwirowe. Warto cofnąć się na chwilę i zażyć kąpieli. Uwaga jeśli postanowicie do niej podpłynąć kajakiem trzeba zachować ostrożność, bo pod mostem kryją się pale.

Kilkadziesiąt metrów po wodowaniu mijamy pojedyncze pozostałe po starym moście drogowym pale w wodzie. Tu niegdyś znajdował się niewielki półwysep, po którym dziś nie ma prawie śladu. Został rozkopany dla udrożnienia koryta rzeki Wkry.

plaża libella

Plaża w miejscowości Zawady

Dalej rzeka wije się łagodnie wśród łąk. Nad brzegami liczne zadrzewienia malowniczy pochylone w stronę koryta. Brzegi rzeki są porośnięte tatarakiem w którym kryją się uschnięte konary. Woda rzeki Wkry wymywa w nabrzeżu kamienie i ukazuje pajęczynę korzeni. W nurcie można zobaczyć niewielkie głazy narzutowe.

Na tym odcinku spływu z Bolęcina do Jońca jest wiele wąskich zejść do rzeki, często ukrytych wśród przybrzeżnych zarośli.

Przed kolejnym mostem na drodze lokalnej Sobieski – Królewo zwężenie nurtu oraz nieznaczne bystrze i kamienie po dawnym spiętrzeniu.

Po prawej stronie mostu Sobieski po lewej Królewo. Tuż przed mostem po lewej stronie niewielka plaża i łąka odpowiednia na krótki biwak i odpoczynek. Na drzewie nad samą rzeką tarzanka, z której można skakać prosto do wody.Za mostem po prawej stronie bar czynny w sezonie, gdzie można uzupełnić zapasy na dalszą część podróży.

Dalej po prawej stronie widać zabudowania miejscowości Szumlin. Dużo tu domków letniskowych, przy dobrej pogodnie można spotkać wielu ludzi korzystających z kąpieli słonecznych i wodnych.

Na tym odcinku mijamy liczne piaszczysto-żwirowe plaże oraz mielizny. Warto zatrzymać się i ochłodzić w wodzie.

W nurcie liczne mniejsze i większe głazy narzutowe. Część z nich schowana jest pod taflą wody. Wprawny obserwator spoglądając na nurt bez problemu wypatrzy jak woda na niech się marszczy i ominie przeszkody. Na większych  odsłoniętych kamieniach często przysiadają kaczki i inne ptaki.

Nurt przyśpiesza w Jońcu przy drewnianym budynku młyna na skarpie (po prawej stronie). W wodzie pale po spiętrzeniu młyńskim. Dalej nurcie rzeki Wkry wiele głazów narzutowych. Z za zakrętu wyłania się most drogowy. Przed nim po prawej stronie bar, pole namiotowe noclegi.

Pod mostem Jońcu kamienie, za mostem wyspa, która można opłynąć z prawej lub lewej strony.

Kilka kilometrów dalej ujście Sony po lewo, dalej ujście Turki.

W miejscowości Zawady plaża przy prawej odnodze wyspy, sztucznie usypana, ogrodzona z miejscem parkingowym, stołami, ławkami i koszami.

Przepływamy pod mostem kolejowym w Borkowie. Dalej ujście Naruszewki i Nasielnej. W poprzek rzeki kilka rozmytych kamienistych grobli, ostatnia wyraźniejsza przy niskim stanie tworzy próg spławny środkiem. Na końcu most drogowy w Borkowie. Spływ kajakowy z Bolęcina do Borkowa kończymy za mostem po prawej stronie.

Kilometraż spływu kajakowego z Bolęcina do Borkowa

0,0 km Bolęcin most drogowy na trasie wojewódzkiej nr 632 Płońsk-Nasielsk-Marki

3,8 km Sobieski most na drodze lokalnej Sobieski-Królewo

5,6 km Szumlin zabudowania letniskowe na prawym brzegu

8,9 km Joniec, budynek po dawnym młynie na prawym brzegu, pale w nurcie

10,9 km most w Jońcu, bar przed mostem, za mostem duża wyspa, którą można opłynąć prawą lub lewą odnogą

14,3 km – z lewej strony ujście rzeki Sony

14,5 km – ujście rzeki Turki

17,3 km – most jednotorowy w Borkowie na linii kolejowej nr 27 Nasielsk -Toruń za mostem po prawej stronie miejsce na odpoczynek

17,8 km – ujście Naruszewki

21,3 km – z lewej ujście rzeczki Nasielnej

21,5 km – most drogowy w Borkowie na drodze 571 Naruszewo-Pułtusk, po prawej miejsce na odpoczynek, po lewej plaża i bar