tel. 886 277 472 lub 23 661 27 94     email: kajaki.wazka@gmail.com

Leśny Biwak – rowerem przez Kuchary Żydowskie, Jędrzejewo, Bolęcin

Trasa rowerem przez Kuchary, Jędrzejwo, Bolęcin jest trasą średnią około 12 kilometry z przerwą na piknik lub grzybobranie w końcowej części. Czas jej pokonywania to około 2-2,5 godziny.

Figurka przydrożna

Rozpoczynamy w Wypożyczalni Kajaków i Rowerów Ważka skąd kierujemy się na prawo przez wieś. Przejeżdżamy przez próg spowalniający. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewą stronę tuż za figurką przydrożną. Jest to miejsce kultu Maryjnego. Przez cały okres maja wieczorami odmawiane są tu litanie i śpiewane pieśni Maryjne. Jeszcze niedawno figurka stała na środku skrzyżowania. W związku z wyłożeniem asfaltowej nawierzchni w kierunku Jędrzejewa została przesunięta na pobocze. Kiedyś obsadzona kwiatami, dziś przybrana sztucznymi bukietami.

Kilka metrów dalej znajduje się rozwidlenie. Trzymamy się głównej trasy, lewej strony. Na końcu wsi znajduje się las. Tu na skraju lasu po lewej stronie latem można znaleźć soczyste czerwone poziomki.

Strumyk widoczny z trasy

Na kolejnym rozwidleniu wybieramy prawą odnogę, w oddali widać soczystą zieleń brzóz, jedziemy drogą przez pola obsiane zbożem, później przez wieś, można tu wypatrzeć ruiny lepianek i piękne stare drewniane domy, które sąsiadują z nowoczesnymi zabudowaniami.

Po 2 kilometrach dojeżdżamy do skrzyżowania – skręcamy w prawo w drogę asfaltową. Kilka metrów dalej pod drogą przepływa niewielki strumyk, ten sam, który płynie przez Kuchary Żydowskie. za nim figurka przydrożna, w oddali widać malownicze wierzby dumnie stojące na miedzy. Dalej kolejna figurka.

Droga przez las

Po przejechaniu kolejnych dwóch kilometrów dojeżdżamy do skrzyżowania przed nami las. Skręcamy na prawo zjeżdżając z głównej drogi na polną. W oddali po lewo widać drewnianą figurkę przydrożną. Droga wiedzie przez las, widać tam jagodziny, są fragmenty z młodym lasem i starszym zadrzewieniem. Czuć zapach mchu i żywicy. Okoliczni mieszkańcy często odwiedzają ten las jesienią ponieważ można tu zbierać podgrzybki brunatne i borowiki szlachetne.

Po przejechaniu około 3 kilometrów po prawej stronie najdziemy świetne miejsce na biwak. Jest tu kilka zadaszonych stołów i ławki – oraz tablica informacyjna nadleśnictwa. Warto tu chwilę odpocząć i urządzić sobie piknik.

Wierzby na miedzy

Kilka metrów dalej widać już trasę Płońsk – Nasielsk. Skręcamy w prawo, Niecałe dwa kilometry dalej znajduje się mały sklepik, w którym można uzupełnić zapasy. Kilometr dalej skrzyżowanie Po lewej kolejna figurka przydrożna. Skręcamy w prawo w kierunku Sochocina. Już tylko 1,5 kilometra dzieli nas od Wypożyczalni Kajaków i Rowerów WAżKA.