tel. 886 277 472 lub 23 661 27 94     email: kajaki.wazka@gmail.com

Spływ kajakowy z Płaciszewa do Jońca (dwa dni)

 

Proponujemy spływy na Wkrze: dwudniowy spływ kajakowy z Płaciszewa do Jońca

Dwudniowy spływ kajakowy z Płaciszewa do Jońca szczególnie polecamy osobom planującym dłuższe kajakowanie. Trasa  przewidziana jest na dwa dni spokojnego kajakowania, liczy ok. 33 km, trzy przenoski .

Spływ kajakowy z Płaciszewa do Jońca zaczynamy za mostem w Płaciszewie po prawej stronie. Rzeka jest tu bardzo płytka, dno piaszczyste, to świetne miejsce by zażyć kąpieli. Za mostem rzeka skręca w lewo, koryto staje się wąskie, nurt lekko przyspiesza. Rzeka Wkra na tym odcinku silnie meandruje tworząc wręcz wrażenie zawracania. Brzegi po wewnętrznej stronie zakoli pokryte są piaskiem tworząc malownicze mielizny idealne na kąpiele, po zewnętrznej nurt wrzyna się w ponad metrowe skarpy.

Dalej most w Malużynie, na lewym brzegu kościół. Kolejny most w Kępie. Za nim niemalże pionowa skarpa z piasku wysokości około 8 metrów. Dalej wyłączony z ruchu most w Gutarzewie. Pod nim jaz. Kajaki można przenieść lewą stroną. W Sochocinie ujście rzeki Raciążnicy, za nim spiętrzenie po dawnym młynie, pale w wodzie i bystrze. Przenoska prawą stroną.

Spływ kajakowy z Płaciszewa do Jońca kontynuujemy przepływając prawą stroną pod mostem drogowym. Dalej charakterystyczne miejsce, gdzie  rzekę Wkrę przecina gazociąg. Brzegi rzeki po obu stronach wyłożona kamieniami i zabezpieczone siatką. Nad brzegiem widać charakterystyczne żółte słupki.

Dalej wyspa, którą opływamy lewą stroną. Przed kolejną wyspą po prawej stronie las sosnowy. Pnie drzew malowniczo oplecione dzikim chmielem. Wyspę opływamy lewą bardziej leniwą odnogą, ponieważ prawa, choć przejmuje główny nurt przegrodzona jest zwalonym drzewem.

Zabezpieczony brzeg w miejscu przecięcia rzeki Wkry z gazociągiem

Zabezpieczony brzeg w miejscu przecięcia rzeki Wkry z gazociągiem

Na tym odcinku spływu z Płaciszewa do Jońca jest wiele trawiastych zejść. Niektóre prywatne oznaczone zakazem biwakowania.

Dalej mijamy zabudowania miejscowości Kuchary Żydowskie. Po lewej stronie ujście niewielkiego strumyka który wije się przez Kuchary.

Niespełna pół kilometra przed tamą w Bolęcinie po prawej stronie do Wkry wpływa Płonka niewielka rzeczka, której nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Płońsk. Przy tamie elektrowni wodnej krótka przenoska lewą stroną.

Kilkadziesiąt metrów za mostem mijamy pojedyncze pozostałe po starym moście drogowym pale w wodzie.

DSC02934

Porośnięte dzikim chmielem pnie nad rzeką Wkrą

Dalej rzeka wije się łagodnie wśród łąk. Nad brzegami liczne zadrzewienia malowniczy pochylone w stronę koryta. Brzegi rzeki są porośnięte tatarakiem w którym kryją się uschnięte konary. Woda rzeki Wkry wymywa w nabrzeżu kamienie i ukazuje pajęczynę korzeni. W nurcie można zobaczyć niewielkie głazy narzutowe.

Na tym odcinku spływu z Płaciszewa do Jońca jest wiele wąskich zejść do rzeki, często ukrytych wśród przybrzeżnych zarośli.

Przed kolejnym mostem na drodze lokalnej Sobieski – Królewo zwężenie nurtu oraz nieznaczne bystrze i kamienie po dawnym spiętrzeniu.

Po prawej stronie mostu Sobieski po lewej Królewo. Tuż przed mostem po lewej stronie niewielka plaża i łąka odpowiednia na krótki biwak i odpoczynek. Na drzewie nad samą rzeką tarzanka, z której można skakać prosto do wody.Za mostem po prawej stronie bar czynny w sezonie, gdzie można uzupełnić zapasy na dalszą część podróży.

Dalej po prawej stronie widać zabudowania miejscowości Szumlin. Dużo tu domków letniskowych, przy dobrej pogodnie można spotkać wielu ludzi korzystających z kąpieli słonecznych i wodnych.

Na tym odcinku mijamy liczne piaszczysto-żwirowe plaże oraz mielizny. Warto zatrzymać się i ochłodzić w wodzie.

Pale po moście rogowym w Bolęcinie

Pale po moście drogowym w Bolęcinie

W nurcie liczne mniejsze i większe głazy narzutowe. Część z nich schowana jest pod taflą wody. Wprawny obserwator spoglądając na nurt bez problemu wypatrzy jak woda na niech się marszczy i ominie przeszkody. Na większych  odsłoniętych kamieniach często przysiadają kaczki i inne ptaki.

Nurt przyśpiesza w Jońcu przy drewnianym budynku młyna na skarpie (po prawej stronie). W wodzie pale po spiętrzeniu młyńskim. Odtąd pozostaje ok 15-20 min spływu. Na końcu trasy wyłania się zza zakrętu most drogowy w Jońcu.

Spływ kajakowy z Płaciszewa do Jońca kończymy przed mostem po prawej stronie przy pierwszym barze.

 

Kilometraż spływu kajakowego z Płaciszewa do Jońca

0,0 km – most na drodze lokalnej Goszczyce Średnie – Płaciszewo, za mostem miejsce na odpoczynek

3,9 km – pale po nieistniejącym spiętrzeniu młyńskim

4,4 km – mos na drodze lokalnej Malużyn Smardzewo, za mostem wyspa można płynąć lewą lub prawą odnogą

5,8 km – miejsce na odpoczynek, wiata

6,8 km – most metalowo-drewniany, na prawym brzegu wieś Kępa

11,3 km – czołowe ujście rzeki Łydyni, tu należy skręcić w prawo, aby nie wpłynąć w ten dopływ Wkry

11,7 km – pozostałości po drewnianym moście w Gutarzewie, przenoska lewą stroną, po prawej stronie plaża i miejsce na odpoczynek

14,5 km – ujście rzeki Raciążnicy

15,1 km – po lewej stronie Sochocin, jaz po starym młynie przenoska lewą stroną, dalej po lewej stronie miejsce na postój, toaleta, bar i most na drodze krajowej nr 50 Płońsk-Ciechanów

21,1 km – ujście Płonki

21,5 km – rozlewisko przed elektrownią wodną w Bolęcinie, przenoska lewą stroną

21,8 km – Bolęcin most drogowy na trasie wojewódzkiej nr 632 Płońsk-Nasielsk-Marki

25,6 km – Sobieski most na drodze lokalnej Sobieski-Królewo

31,3 km – Joniec, budynek po dawnym młynie na prawym brzegu, pale w nurcie

32,7 km – most w Jońcu, bar przed mostem na prawym brzegu, dwa bary, pokoje do wynajęcia, pole namiotowe, prysznic, toaleta, sauna, za mostem duża wyspa, którą można opłynąć prawą lub lewą odnogą