tel. 886 277 472 lub 23 661 27 94     email: kajaki.wazka@gmail.com

Spływ kajakowy z Sochocina do Jońca

Proponujemy spływy kajakowe na Wkrze: spływ kajakowy z Sochocina do Jońca

Spływ kajakowy z Sochocina do Jońca szczególnie polecamy osobom planującym dłuższe kajakowanie. Trasa liczy ok. 17 km, z jedną przeszkodą w Bolęcinie na elektrowni wodnej (łatwa przenoska), czas pokonywania ok 4,5 do 6 godzin.

Górująca nad Sochocinem wieża kościoła

Górująca nad Sochocinem wieża kościoła

Spływ kajakowy z Sochocina do Jońca rozpoczynamy przed mostem drogowym w Sochocinie (na drodze wojewódzkiej nr 50 Płońsk-Ciechanów).

Za plecami zostawiamy pozostałe po młynie pale i stopień wodny. Młyn działał jeszcze na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Powiadają że dwukondygnacyjny budynek został rozebrany za zgodą władz gminnych. Wykonawcy w zamian za swoją pracę zabrali pozyskane z rozbiórki cegły i materiały. Koło młyńskie ma zostać odrestaurowane i stać się ozdobą rynku w Sochocinie.

W Sochocinie z rzeki widać górującą nad miejscowością, wieżę Kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Jego budowę rozpoczął ksiądz Wincenty Chabrowski w 1908 roku. Budowę neogotyckiej świątyni ukończono pomimo I wojny światowej  po 10 latach. 3  października 1918 r uroczystej konsekracji dokonał biskup płocki Anotonii Julian Nowowiejski.

Spływ kajakowy z Sochocina do Jońca rozpoczynamy przepływając prawą stroną pod mostem drogowym. Dalej charakterystyczne miejsce, gdzie  rzekę Wkrę przecina gazociąg. Brzegi rzeki po obu stronach wyłożona kamieniami i zabezpieczone siatką. Nad brzegiem widać charakterystyczne żółte słupki.

Dalej wyspa, którą opływamy lewą stroną. Przed kolejną wyspą po prawej stronie las sosnowy. Pnie drzew malowniczo oplecione dzikim chmielem. Wyspę opływamy lewą bardziej leniwą odnogą, ponieważ prawa, choć przejmuje główny nurt przegrodzona jest zwalonym drzewem.

Zabezpieczony brzeg w miejscu przecięcia rzeki Wkry z gazociągiem

Zabezpieczony brzeg w miejscu przecięcia rzeki Wkry z gazociągiem

Na tym odcinku spływu z Sochocina do Jońca jest wiele trawiastych zejść. Niektóre prywatne oznaczone zakazem biwakowania.

Dalej mijamy zabudowania miejscowości Kuchary Żydowskie. Po lewej stronie ujście niewielkiego strumyka który wije się przez Kuchary. Tylko wprawne oko wypatrzy tu ślady po młynie i moście. Powiadają, że zostały one wysadzone i spalone przez Niemców, który wycofywali się w raz z przesuwaniem się frontu w okresie II Wojny Światowej. Pozostałe pale skryła woda spiętrzona przez tamę elektrowni wodnej w Bolęcinie.

Niespełna pół kilometra przed tamą w Bolęcinie po prawej stronie do Wkry wpływa Płonka niewielka rzeczka, której nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Płońsk. Przy tamie elektrowni wodnej krótka przenoska lewą stroną.

Kilkadziesiąt metrów za mostem mijamy pojedyncze pozostałe po starym moście drogowym pale w wodzie. Tu niegdyś znajdował się niewielki półwysep, po którym dziś nie ma prawie śladu. Został rozkopany dla udrożnienia koryta rzeki Wkry.

DSC02934

Porośnięte dzikim chmielem pnie nad rzeką Wkrą

Dalej rzeka wije się łagodnie wśród łąk. Nad brzegami liczne zadrzewienia malowniczy pochylone w stronę koryta. Brzegi rzeki są porośnięte tatarakiem w którym kryją się uschnięte konary. Woda rzeki Wkry wymywa w nabrzeżu kamienie i ukazuje pajęczynę korzeni. W nurcie można zobaczyć niewielkie głazy narzutowe.

Na tym odcinku spływu z Bolęcina do Jońca jest wiele wąskich zejść do rzeki, często ukrytych wśród przybrzeżnych zarośli.

Przed kolejnym mostem na drodze lokalnej Sobieski – Królewo zwężenie nurtu oraz nieznaczne bystrze i kamienie po dawnym spiętrzeniu.

Po prawej stronie mostu Sobieski po lewej Królewo. Tuż przed mostem po lewej stronie niewielka plaża i łąka odpowiednia na krótki biwak i odpoczynek. Na drzewie nad samą rzeką tarzanka, z której można skakać prosto do wody.Za mostem po prawej stronie bar czynny w sezonie, gdzie można uzupełnić zapasy na dalszą część podróży.

Dalej po prawej stronie widać zabudowania miejscowości Szumlin. Dużo tu domków letniskowych, przy dobrej pogodnie można spotkać wielu ludzi korzystających z kąpieli słonecznych i wodnych.

Na tym odcinku mijamy liczne piaszczysto-żwirowe plaże oraz mielizny. Warto zatrzymać się i ochłodzić w wodzie.

Pale po moście rogowym w Bolęcinie

Pale po moście drogowym w Bolęcinie

W nurcie liczne mniejsze i większe głazy narzutowe. Część z nich schowana jest pod taflą wody. Wprawny obserwator spoglądając na nurt bez problemu wypatrzy jak woda na niech się marszczy i ominie przeszkody. Na większych  odsłoniętych kamieniach często przysiadają kaczki i inne ptaki.

Nurt przyśpiesza w Jońcu przy drewnianym budynku młyna na skarpie (po prawej stronie). W wodzie pale po spiętrzeniu młyńskim. Odtąd pozostaje ok 15-20 min spływu. Na końcu trasy wyłania się zza zakrętu most drogowy w Jońcu.

Spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca kończymy przed mostem po prawej stronie przy pierwszym barze.

Kilometraż spływu kajakowego z Sochocina do Jońca

0,0 km most drogowy w Sochocinie

5,7 km po prawej stronie ujście rzeki Płonki

6,4  km Bolęcin most drogowy na trasie wojewódzkiej nr 632 Płońsk-Nasielsk-Marki

10,2 km Sobieski most na drodze lokalnej Sobieski-Królewo

12,0 km Szumlin zabudowania letniskowe na prawym brzegu

15,3 km Joniec, budynek po dawnym młynie na prawym brzegu, pale w nurcie

17,2 km Joniec, bar przed mostem